primaria orasului harsova
primăria orașului hârșova
Informații publice > Știri
Dotarea infrastructurii ambulatoriului spitalulului orășenesc Hârșova
Dotarea infrastructurii ambulatoriului spitalulului orășenesc Hârșova

Unitatea Administrativ Teritorială, Orașul Hârșova, județul Constanța, în calitate de Beneficiar, implementează proiectul cu titlul ,,DOTAREA INFRASTRUCTURII AMBULATORIULUI SPITALULUI ORĂȘENESC HÂRȘOVA”, COD SMIS 125308, finanțat prin PROGRAMUL OPERAȚIONAL REGIONAL 2014-2020, în baza contractului de finanțare nerambursabilă nr. 4687/20.08.2019, încheiat cu Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice, în calitate de Autoritate de Management, și cu Agenția pentru Dezvoltare Regională a Regiunii de Dezvoltare Sud-Est, în calitate de Organism Intermediar.

Valoarea totală a proiectului este de 5.922.587,76 lei, din care co-finanțarea nerambursabilă din Fondul European de Dezvoltare Regională este de 4.145.811,45 lei, de la Bugetul de Stat al României 1.658.324,56 lei și co-finanțarea de la Bugetul Local al Orașului Hârșova de 118.451,75 lei, reprezentând cheltuieli neeligibile.
Obiectivul general al proiectului îl reprezintă creşterea calităţii serviciilor medicale şi a gradului de accesibilitate a populaţiei deservite la standardele impuse de normele europene.

Investiția presupune atingerea următoarelor obiective specifice:
1. Consolidarea calității și eficacității serviciilor furnizate prin dotarea cu echipamente performante a ambulatoriului Spitalului Orășenesc Hârșova;
2 . Scurtarea duratei de spitalizare a pacienților internați care nu necesită îngrijire medicală permanentă prin dotarea ambulatoriului Spitalului Orășenesc Hârșova cu aparatură performantă;
3. Scăderea timpului de diagnosticare și tratament, precum și prevenție/depistare precoce a bolilor prin dotarea ambulatoriului;
4. Obținerea și implementarea sistemului de management al calității ISO 14001.

Pentru funcţionarea ambulatoriului şi pentru asigurarea unor servicii medicale eficiente şi îmbunătăţite, 10 cabinete medicale specifice au fost dotate cu 164 echipamente necesare după cum urmează:

► CHIRURGIE GENERALĂ
► ORTOPEDIE – TRAUMATOLOGIE
► MEDICINĂ INTERNĂ
► CARDIOLOGIE
► OBSTETRICĂ – GINECOLOGIE
► PEDIATRIE
► ORL
► UROLOGIE
►NEUROLOGIE
► OFTALMOLOGIE

Toate știrile
Dotarea infrastructurii ambulatoriului spitalulului orășenesc Hârșova
12.03.2020, 20:47
Dotarea infrastructurii ambulatoriului spitalulului orășenesc Hârșova

Unitatea Administrativ Teritorială, Orașul Hârșova, județul Constanța, în calitate de Beneficiar, implementează proiectul cu titlul ,,DOTAREA INFRASTRUCTURII AMBULATORIULUI SPITALULUI ORĂȘENESC HÂRȘOVA”, COD SMIS 125308, finanțat prin PROGRAMUL OPERAȚIONAL REGIONAL 2014-2020, în baza contractului de finanțare nerambursabilă nr. 4687/20.08.2019, încheiat cu Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice, în calitate de Autoritate de Management, și cu Agenția ...........


Proiectul de restaurare a complexului Vasile Cotovu
17.02.2020, 15:21
Proiectul de restaurare a complexului Vasile Cotovu

Scoala Veche și Casa Cotovu reprezintă simboluri ale orașului nostru, cu care ne putem mândri, încărcate de istorie, valoare arhitecturală, dar și amintiri pentru părinții și bunicii noștri.
Proiectul „O uniune transfrontalieră în umbra istoriei”, ce va fi realizat cu fonduri europene, proiect în care alături de Primăria Hârșova parteneri sunt Muzeul de Istorie Națională și Arheologie (MINA) Constanța, Municipalitatea Krushary și Muzeul Regional de Istorie Dobrich d ...........


CITY MANAGER - AUTORITATEA LOCALĂ MAI APROAPE DE CETĂȚEAN
17.02.2020, 14:31
CITY MANAGER - AUTORITATEA LOCALĂ MAI APROAPE DE CETĂȚEAN

Începând cu data de 9 martie 2020
se va implementa conceptul City Manager, prin care autoritatea locală își dorește să faciliteze accesul cetățenilor la serviciile publice oferite și transparentizarea activității, în beneficiul acestora.
Prin această platformă online, cetățenii vor putea:
- să depună cereri, petiții și diferite documente, iar răspunsurile vor putea fi transmise tot online, în funcție de preferințele dumneavoastră;
- să urmărească stadiul soluț ...........

Primăria Orașului Hârșova

Piața 1 Decembrie 1918, Nr. 1
Cod postal: 905400

Tel: 0241 870 300
Fax: 0241 870 301


© - Drepturi de autor - Primăria Orașului Hârșova© - 2019. Creat de MLMedia